Forum www.westyorkshire.fora.pl
Polonia na wyspach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Manchester, Liverpool i The Beatles

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.westyorkshire.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe miejsca do odwiedzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DJVersus
Administrator



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gdansk / Pontefract

PostWysłany: Nie 23:16, 05 Paź 2008    Temat postu: Manchester, Liverpool i The Beatles

Te dwa miasta wiąże nie tylko dziewiętnastowieczna "Liverpool and Manchester Railway", to również rola jaką odegrały w historii Wielkiej Brytanii jako potęgi przemysłowe i handlowe. Jednak przede wszystkim Liverpool to miejsce gdzie narodziła się legenda zespołu The Beatles.



Zupełnie bez planowania czegokolwiek, zwiedziłam niedawno dwa słynne miasta północnej Anglii. Cieszę się, że miałam okazję zobaczyć na własne oczy, te niegdyś najważniejsze przemysłowe potęgi.

Była to prawdziwa wyprawa, ponieważ odległość między Londynem a Manchesterem to około 200 mil, czyli 300 kilometrów. Kilkugodzinna podróż była nieciekawa i tylko przejazd przez hrabstwo Cheshire nieco mnie ożywił, jako że jest ono powszechnie znane ze swoich kotów o bardzo szerokim uśmiechu. Powiedzenie "uśmiecha się jak kot z Cheshire" na stałe weszło do języka angielskiego. Może ktoś pamięta, że w "Alicji w Krainie Czarów", słynny kot pochodzi właśnie z Cheshire. Również bardzo medialny uśmiech Tony’ego Blaira był wielokrotnie porównywany do cheshirowskich kocich grymasów.

Już bez żadnych innych atrakcji dojechałam do Manchesteru, który w XIX wieku zyskał sobie słusznie miano najpotężniejszego mocarstwa przemysłowego w ówczesnej Europie. W przeszłości zwane "cottonpolis" było najpotężniejszym producentem bawełny w świecie i odegrało pierwszorzędną rolę w czasach rewolucji przemysłowej. Znacznie umocniło swoją pozycję dzięki otwarciu pierwszej linii kolejowej łączącej Manchester z Liverpool. Obecnie jest to trzecie co do wielkości angielskie miasto z ponad dwoma milionami mieszkańców. Ponoć centrum Manchesteru jest już wpisane na wstępną listę zabytków UNESCO dzięki unikalnej sieci kanałów i wodnych młynów.

Ciekawa jest też etymologia nazwy miasta, w czasach podbojów rzymskich zwane Mamucim. Jest to łacińska wersja celtyckiego słowa "mamm" (pierś) i anglosaskiego "ceaster" (miasto).

Wspomina się również o manchesterskiej szkole ekonomicznej powszechnie znanej w XIX wieku, która namawiała do liberalizacji gospodarki, wolnego handlu i uprawiania doktryny "laissez faire". Gwałtownie rozwijający się przemysł przyczynił się też do rozwoju bankowości i systemy ubezpieczeń. Tutaj również wyprodukowano pierwsze telefony dla GPO, zalążka obecnego British Telecom, I dlatego właśnie złoty wiek miasta przypada na ostatnie ćwierćwiecze XIX stulecia. Niestety, ta epoka należy do przeszłości. Miałam okazję przejeżdżać przez całkowicie opustoszałe dzielnice z domami o oknach i drzwiach zabitych metalowymi pytami. Od momentu upadku przemysłu ciężkiego i zamknięcia portu w 1982 roku, miasto przeżywało ciężkie chwile.

Jednak szybko nastąpił okres przebudowy i transformacji, które przyniosły już widoczne rezultaty. Obecnie Manchester jest jednym z trzech najliczniej odwiedzanych miast przez obcokrajowców. Jest to również uznany ośrodek uniwersytecki i kulturalny. Rozwija się też dynamicznie w innych dziedzinach. I tak we wrześniu 2006 roku otwarto tu największe na wyspach centrum handlowe ARNDAK, w którym spokojnie można spędzić i cały tydzień na zakupach. Tutaj mieści się też światowej sławy klub piłki nożnej Manchester United, któremu podobno bardziej kibicują emigranci niż rodowici Anglicy. Byłaby też i inna atrakcja, jako że w 2007 roku zatwierdzono projekt budowy superkasyna, o którego lokalizację również walczyła Millenium Dome w Londynie. Projekt jednak od początku wzbudzał bardzo wiele kontrowersji i w końcu w styczniu 2008 roku został odrzucony.

Na miłośników architektury czeka też tu prawdziwa atrakcja. W Manchesterze znajduje się jedna z najszerszych katedr gotyckich w Europie. Anglicy, inaczej niż na kontynencie, budowali katedry w stylu "perpendicular", w którym szerokość budowli dominuje nad jej wysokością. Jednak przyznaję, że opuściłam to miasto z mieszanymi uczuciami. Właściwie ta przemysłowa wersja wiktoriańskiego stylu bywa czasami rozczulająco brzydka.

Natomiast pobliski Liverpool powitał mnie lodowatym wiatrem znad Atlantyku, dlatego spacer po nabrzeżu i zwiedzanie Albert Bank (centrum handlowe, urządzone w starych magazynach portowych) wymagało dużego poświęcenia. Jak przeczytałam w jednej z broszurek reklamujących stare doki, to tu znajduje się muzeum The Beatles. W rzeczywistości znalazłam tam tylko mały sklepik z pamiątkami o nie najwyższej jakości .

Jak widać mieszkańcy Liverpool, zwani "Skousers" od miejscowego przysmaku, gulaszu wołowego, chętnie szczycą się muzycznymi sławami swojego miasta, jako że w latach 60-tych była to stolica muzyki młodzieżowej. W centrum widać jeszcze sporo nocnych klubów, w których słynna czwórka z Liverpool koncertowała, czasami ponad 290 razy. Ciekawa jest historia The Cavern Club, w którym The Beatles rozpoczynali swoją karierę. Na początku lat siedemdziesiątych w trakcie prac przy budowie metra zburzono budynek, w którym mieścił się ten klub. W 1984 roku odbudowano go, używając dokładnie tych samych cegieł.

To nie jedyne miejsce masowo odwiedzanie przez wielbicieli piosenkarzy. Chodzi o słynną ulicę Penny Lane i jeden z największych przebojów The Beatles. Jak się okazuje, nazwa jej pochodzi od nazwiska niejakiego Jamesa Penny, handlarza niewolnikami żyjącego w XVIII wieku. Od lat władze miejskie bezskutecznie próbowały walczyć z turystami, którzy nagminnie kradli tablicę z nazwą ulicy. Zdarzało się to tak często, że w pewnym momencie zaprzestano montowania następnych tabliczek i nazwę ulicy wypisano bezpośrednio na ścianie budynku. Jednak kolejna tablica pojawiła się w 2007 roku by ponownie kusić spragnionych pamiątek turystów.

Jednak w XIX wieku, Liverpool umocnił swoją potęgę dzięki handlowi i rozwojowi przemysłu, a nie kulturze. Był to drugi po Londynie port imperium brytyjskiego handlujący przede wszystkim z Indiami Zachodnimi, czyli Jamajką, Karaibami i Kubą. Są też czarne karty w przeszłości tego miasta. W XVIII wieku Liverpool stał się stolicą handlu niewolnikami zapewniającą 41 % "towaru" na skalę europejską i aż 80 % w kraju.

Również budowa "Liverpool and Manchester Railway" przyczyniła się do bardzo dynamicznego rozwoju miasta, zwłaszcza od momentu napływu Irlandczyków w czasie "Great famine" (Wielkiego głodu) w 1840 roku. Jedenaście lat później Irlandczycy stanowili już 25 % mieszkańców miasta.

W tej chwili jednak, dokładnie tak samo jak w Manchesterze i tu puste domu straszą na peryferiach miasta. Jest to naprawdę bardzo przygnębiający widok, dlatego z ulgą opuściłam te miejsca. Jednak i to miasto walczy o swoją przyszłość. W tym roku będzie ono kolejną światową stolicą kultury. Również i tu wszędzie widać place budowy, a nowoczesna architektura coraz bardziej przytłacza wiktoriańskie budynki.

Choć żadne z tych miast nie posiada typowych turystycznych atrakcji, to ich rola w rozwoju przemysłu i handlu Wielkiej Brytanii zapewnia im wyjątkowe miejsce wśród anielskich miast. Myślę też, że prawdziwi fani zespołu The Beatles przyjadą z pewnością do Liverpoolu by zobaczyć na własne oczy miejsca związane z ich muzyką.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.westyorkshire.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe miejsca do odwiedzenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin